O placówce

bus
Herb Gołańczy

Nasza miejscowość

Gołańcz to miasto położone na skraju Wysoczyzny gnieźnieńskiej nad Strugą Gołaniecką i jeziorem Smolary. Leży w północno ? wschodniej Wielkopolsce w regionie zwanym Pałukami, obejmującym okolice Wągrowca. Jako osada wzmiankowana była 775 lat temu w 1222 r., a prawa miejskie posiadała już w 1399 r. W historii zapisała się Gołańcz obroną zamku przed Szwedami w 1656 r. i udziałem jej mieszkańców w powstaniach narodowych. Szczególnie znany jest udział mieszkańców Gołańczy w powstaniu wielkopolskim w 1918/19 r.

Na terenie Gołańczy znajdują się godne zwiedzenia zabytkowe obiekty: gotycki czternastowieczny zamek - wieża mieszkalno - obronna oraz część murów obronnych z barokową bramą i późnogotycki kościół pobernardyński NMP pochodzący z przełomu XV i XVI wiek

Przez Gołańcz przebiega odcinek pilski Szlaku Twórcy ?Mazurka Dąbrowskiego". W podziemiach kościoła poklasztornego złożone zostały w 1775 r. zwłoki Kunegundy z Drwęskich Wybickiej, pierwszej żony Józefa Wybickiego autora słów hymnu narodowego.

Gołańcz stanowi ważny ośrodek handlowy i usługowy dla najbliższej okolicy.
Na terenie gminy występuje wiele jezior, stawów i wzgórz, które tworzą walory krajoznawcze sprzyjające dobremu i aktywnemu wypoczynkowi.

Właśnie tutaj - w Gołańczy w 1983r. przy udziale miejscowych zakładów pracy:

  • Kombinatu PGR Gołańcz,
  • Spółdzielni Kółek Rolniczych,
  • Przedsiębiorstwa Produkcji Urządzeń Komunalnych,

oraz Społeczeństwa Miasta i Gminy wybudowano nowe przedszkole, które miało zaspokoić potrzeby mieszkańców w opiece nad dziećmi.

 

Rejestr zmian